Interkom haberleşme sistemleri zorlu endüstriyel ortamlarda efektif haberleşme sağlamak için kullanılmaktadır.

Bu sistemlerde duvar tipi interkom istasyonları, masa üstü merkezi istasyonlar ve kullanım yerine göre hoparlörler kullanılmaktadır. İstasyonlar hava şartlarına ve darbelere dayanıklıdır ve yüksek IP koruma sınıflarına sahiptir. İhtiyaca göre ATEX istasyonlar da temin edilebilmektedir.

Farklı iletişim teknikleri kullanan ve farklı interkom istasyon modellerine sahip üç farklı çözüm mevcuttur. İhtiyaç duyulan işlevlere göre merkezi anahtarlamalı, omnibus tek kanal haberleşmeli ve ortak kanallı sistemler mevcuttur.

Novinet GOLENA, TLL3000 ve O.C.E.A.N olmak üzere üç ana çözüm sunmaktadır. 

Çözümlerimiz
GOLENA

Endüstriyel İnterkom Sistemi GOLENA®, endüstriyel ortamda talep edilen tüm işlevleri yerinde getirir. GOLENA® Bas Konuş (PTT) modu ve tam çift yönlü (full duplex) modu ile arama ve konuşma avantajı sunarak gürültü seviyesi 95 dB’den (SPL) yüksek ortamlarda bile mükemmel işletme performansı sergiler.

GOLENA® serisindeki tüm cihazlar, tüm diyafon istasyonlarına aynı anda çağrı gönderebilecek genel çağrı tuşuna sahiptir. Bunu, güçten bağımsız olarak diyafon istasyonları ve hoparlörleri farklı konumlandırarak Larsen etkisi (akustik geribesleme) olmadan gerçekleştirebilir.

Farklı ihtiyaçları karşılaması, grup çağrıları yapması mümkündür. Arkadan aydınlatması kolay programlamayı ve arayan kimliğinin görünmesini sağlar. Her biri kendi mikro işlemcisine sahip arama istasyonları, standart telefon kablosu ile (2x2x0, 6mm) birbirine bağlanabileceği gibi yerel ağ üzerinde de bağlanabilir (LAN TCP/IP –VoIP).

Yangın & Gaz, GA & PA, & iPABX PABX, PSTN, CCTV gibi diğer sistemlerle kolay arayüze sahiptir. GOLENA® yerel test (mikrofon ve hoparlör testi) imkânına sahiptir ve TelDia® yazılımı ile uyumludur. Ürünler duvara veya sıva altı montaja uygun, masa cihazları, su geçirmez veya patlamaya dayanıklı, görüntülü ekranlı ve tuş takımlı gibi bir çok seçeneğe sahiptir. Ayrıca özel işlevler için azaltılmış sayıda tuş takımılı aparat da bulunur.

Çözümlerimiz
TLL3000

TLL3000 endüstriyel dahili telefon sistemi, özellikle petrokimya ve elektrik üretim pazarında kullanılan ve anonslu ortak kanal (page party line) olarak bilinen işletme tipine uygundur.

Bu sistem tamamen dağıtık bir yapıda (merkezi santral veya yönetici merkezi birim yoktur), birbirine basit çok perli telefon kablosu ile bağlı (bknz. şema) ve tekrarlayan telefon + amplifikatör + hoparlör yapısındadır. Özel elektronik bileşenler içeren diyafon istasyonu, 6 tuştan oluşan basitleştirilmiş (L1, L2, L3, L4, CG, SC) tuş takımına sahiptir. Bu tuşlar sırasıyla “Hat 1…4”, genel çağrı, kontrol odasına çağrı için kullanılır.

Sistemdeki herhangi bir cihaz, sistemin tüm hoparlörlerinden duyulacak şekilde, kullanıcıları aramak amaçlı bir anons yapabilir. Uygun tasarımla Larsen etkisi (akustik geri besleme) engellenir. Görüşme dört telefon kanalından birinin üzerinde gerçekleşir. Cihazlarda kanalın meşgul olup olmadığını göstermek için LED bulunur.

Yangın & Gaz, GA & PA, & iPABX PABX, PSTN, CCTV gibi diğer sistemlerle kolay arayüz sağlar. TLL3000 yerel test işlevine sahiptir (mikrofon ve hoparlörün ses testi) ve TelDia© yazılımı ile uyumludur. Ürün portföyünde su geçirmez, duvara veya sıva altına monte edilebilen, ATEX cihazları bulunmaktadır. Özel işlevler için azaltılmış sayıda tuşlu model de mevcuttur.

Çözümlerimiz
O.C.E.A.N

Edüstriyel diyafon sistemi O.C.E.A.N (One Channel Analog Enhanced Network – Tek kanal analog geliştirilmiş ağ) Teleindustria tarafından satılan ve İtalya pazarında yaygın UNIVERSAL sisteminin geliştirilmiş halidir. Dağıtık zekaya sahip bu sistem, kolayca 20-30 km mesafeye ulaşabilen, tek bir telefon kablosu üzerinde çalışan (1 veya 2 per) diyafon cihazlarından oluşmaktadır. Sistem bağımsız ve otonom çalışabilir, merkezi bir anahtarlamaya veya veri/ses ağına ihtiyacı yoktur. Bu sayede küçük-orta ölçekli sistemlerde maliyet avantajı sağlar. Sistem tipik olarak 2 şekilde yapılandırılabilir.

(A) Ekran ve tuş takımlı diyafon istasyonları kullanarak, sistemde her cihaz diğerini arayabilir. Bunu kendi içinde haberleşen ağ olarak tanımlayabiliriz.

(B) Tuş takımı ve ekranlı ana istasyon ve tek tuşlu yardımcı diyafon istasyonları kullanarak sistem, yardımcı istasyonların merkezi, merkezin her bir yardımcı istasyonu veya aynı anda tüm istasyonları arayabilmesini sağlar (genel çağrı).

Uygun tasarımla, genel çağrı yapılırken Larsen etkisi (akustik geri besleme) engellenir. Endüstriyel ortamlarda işletme özellikleri sayesinde OCEAN, 100 dB’e (SPL) kadar ortam gürültüsü olan ortamlarda görüşmeyi garanti eder. Yangın & Gaz, GA & PA, & iPABX PABX, PSTN, CCTV gibi diğer sistemlere kolay bağlantı ve arayüz imkanı sağlar. OCEAN yerel test (mikrofon ve hoparlör testi) imkanına sahiptir ve TelDia® yazılımı ile uyumludur. OCEAN su geçirmez, patlamaya dayanıklı ATEX, duvara veya sıva altına montaj yapılabilen, iç veya dış ortam ve masaya montaj yapılabilen seçeneklere sahiptir.